Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne – co warto wybrać?

Kolektory słoneczne to nie panele fotowoltaiczne! Zaznaczamy to wyraźnie, ponieważ (nasi) Klienci często, niesłusznie, utożsamiają te pojęcia. Choć i kolektory, i fotowoltaikę łączy wiele (przede wszystkim ekologia oraz zdolność do przetwarzania energii słonecznej na prąd lub ciepło), zasada ich działania jest całkiem inna.

Kolektory słoneczne – czym są?

Wielokrotnie opisywaliśmy naszym Czytelnikom panele fotowoltaiczne i procesy ich działania. Kolektory zaś pracują nieco inaczej. Przede wszystkim służą do podgrzewania wody. Jak się to odbywa? Najpierw kolektor pochłania promieniowanie słoneczne, by zamienić je w ciepło. Następnie ciepło zostaje odebrane przez tzw. czynnik roboczy. Najczęściej jest nim płyn niezamarzający. Potem przepływa on rurami do wężownicy zainstalowanej w zasobniku wody i przekazuje ciepło. Czy można ograniczyć straty ciepła wynikające z przewodzenia i konwekcji powietrza? Tak – w tym celu stosuje się wełnę mineralną do izolowania obudowy kolektorów płaskich. W kolektorach próżniowych funkcję izolatora pełni zaś próżnia właśnie.

Kolektor płaski czy kolektor próżniowy – co wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. I jeden, i drugi mają zarówno zalety, jak i wady. Kolektor płaski może się „pochwalić” większą powierzchnią pochłaniającą promieniowanie (w rezultacie latem uzyskuje więcej ciepła), ale za to, w przeciwieństwie do próżniowego, ma wyraźnie gorszą izolację termiczną. Kolektor próżniowy zaś sprawdzi się w miesiącach chłodniejszych – jesienią i zimą zachowa więcej ciepła.

Kolektory słoneczne a intensywność promieniowania słonecznego

Zastanawiacie się, co łączy kolektory i panele fotowoltaiczne? Spieszymy z odpowiedzią! Oba elementy, a właściwie efekty pracy, uzależnione są od stopnia promieniowania słonecznego. Promieniowanie zaś zależy od poziomu zachmurzenia a także pory roku. Nieprawdziwym jest stwierdzenie, że w każdej części roku fotowoltaika dostarcza tyle samo energii. Gdy intensywność promieniowania spada, spada także ilość pozyskiwanej energii. Ważny jest więc właściwy montaż kolektorów i paneli fotowoltaicznych. Eksperci zalecają, by skierować je na południe, jednak nie jest to niezbędne. Wielu monterów, by skompensować powierzchnię, odchyla urządzenia na zachód lub wschód. Istotnym jest, by nie przeprowadzać montażu w miejscach stale zacienionych lub północnych.

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne – co wybrać?

Firma Great Solar niezmiennie poleca zainteresowanym inwestycją w ekologiczne rozwiązania zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Jesteśmy młodą firmą – jak cała branża, ale już możemy się pochwalić sporym doświadczeniem i dużymi inwestycjami – realizowanymi nie tylko lokalnie, na Podkarpaciu. Współpracujemy nie tylko z klientami indywidualnymi, ale i z przedsiębiorstwami. Dbamy o bezproblemowy przebieg montażu oraz korzystną cenę, która oczywiście idzie w parze z jakością. Dowiedz się więcej i umów na spotkanie z naszym ekspertem. Dane do kontaktu znajdują się na naszej stronie internetowej. Zapraszamy!

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!