Telefon +48 601 051 593
Adres e-mail biuro@greatsolar.eu

Panele fotowoltaiczne – wszystkie takie same?

Panele fotowoltaiczne z każdym rokiem zyskują na popularności. Cała instalacja to jednak o wiele więcej, niż widać gołym okiem. W jej skład wchodzą: inwerter solarny (falownik) – przekształcający prąd stały w zmienny oraz rozmaite elementy chroniące przed przepięciami i wyładowaniami elektrycznymi. Rynek fotowoltaiczny w obecnych czasach oferuje różne typy ogniw, różniące się od siebie właściwościami, wydajnością oraz oczywiście ceną.

Panele fotowoltaiczne I typu – monokrystaliczne

Tego typu panele zbudowane są z cienkich, wielokątnych płytek, z wykorzystaniem pojedynczych kryształów krzemu. Charakteryzują się największą wydajnością, nawet do 25%. Monokrystaliczne panele solarne najlepiej sprawdzają się w ograniczonej przestrzeni i silnym nasłonecznieniu. Ich zaletami są przede wszystkim: znakomita odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne, trwałość, a także wspomniana wcześniej wysoka wydajność. Jakość idzie w parze z ceną, ponieważ ten typ instalacji fotowoltaicznych jest niestety najdroższy.

Panele fotowoltaiczne II typu – polikrystaliczne

Występują w układzie kwadratowych płytek, zajmujących całą powierzchnię systemu fotowoltaicznego, z modułów łączących wiele kryształów krzemu. Ich wydajność plasuje się na niższym poziomie niż ogniw I typu, sięgając progu 14 – 18%, co rzutuje na potrzebę zajmowania większych powierzchni instalacyjnych. Polikrystaliczne panele są przystosowane do gorszych warunków atmosferycznych i słabszego nasłonecznienia, dlatego jest to najczęstszy wybór klientów w Polsce. Niewątpliwie ich zaletą jest cena, ponieważ jest o wiele niższa niż paneli I typu. Ich dostępność jest także łatwiejsza, ponieważ jako model najczęściej wybierany w naszym kraju, jest produktem wielu producentów specjalizujących się właśnie w tego typu systemach solarnych.

Panele fotowoltaiczne III typu – cienkowarstwowe

Do tej grupy zalicza się instalacje z krzemu amorficznego, CdTe, CIS oraz CIGS. Ogólnie wydajność tej kategorii paneli jest dość niska, osiągając pułap 6 – 14%. Instalacje fotowoltaiczne cienkowarstwowe są mało wrażliwe na zmiany temperatury, przez co w miesiącach letnich mimo silnego nagrzewania się, ich efektywność nie ulega podwyższeniu. W parze z małą wydajnością idzie ich stosunkowo niska cena. Aczkolwiek do poprawnego działania potrzebują wykorzystania droższych inwertorów solarnych. Panele fotowoltaiczne III typu charakteryzują się także krótką żywotnością.

•         Panele z krzemu amorficznego (niewyspecjalizowanego) – jest to najmniej wydajny typ systemów solarnych, oscylujący w granicach 6 – 10%. Dodatkowo z biegiem czasu ich sprawność sukcesywnie się obniża;

•         Panele z ogniw CdTe – są wytwarzane z kadmu, w postaci półprzewodnika tellurku kadmu. Ich produktywność sięga poziomu 12%

•         Panele z ogniw CIS oraz CIGS – produkuje się je z pierwiastków takich jak: miedź, ind, galan oraz selen. Spośród paneli fotowoltaicznych III typu, ten rodzaj jest najefektywniejszy, gdyż ilość energii elektrycznej, która zostaje przetworzona osiąga nawet 14%. Zaletą tego wariantu paneli jest dość wysoka zdolność adaptowania rozproszonego promieniowania.

Zaufaj pomocy ekspertów

Firma GreatSolar doskonale wie, że inwestycja w odnawialne źródła energii to dość skomplikowana kwestia, dlatego naszym klientom oferujemy konsultacje z doświadczonymi ekspertami. Pomogą oni dobrać odpowiednie panele fotowoltaiczne do możliwości, potrzeb i wymagań przyszłych użytkowników.

Instalacje fotowoltaiczne już za 13 950 zł z 90% dofinansowaniem!